bestyrelse

Bestyrelse


Peter K. Nielsen (Formand)

Peter er ejer og direktør for Spektrumshop. En virksomhed der skaber og sælger hjælpemidler til og for borgere med Autismespektrumforstyrrelser og lign. lidelser.

Peter har mange års erfaring med drift og etablering af døgntilbud.

Peter har i mange år været medlem af Landsforeningen for Autisme og er pt. næstformand heri.

Kontakt:

peter@husetscheving.dk


Mette Margrethe Sommer (Bestyrelsesmedlem)

Uddannet lærer med mange års erfaring indenfor arbejdet med børn med Autismespektrumforstyrrelser. Hendes nuværende arbejdsplads er Åmoseskolen i Herning. Mette beskriver sig selv som praktiker. Derudover er Mette en særdeles fagligt velfunderet person, som tydeligvis ved, hvad hun snakker om.

Kontakt:

mette@husetscheving.dk


Dorthe Hölck

Har stor erfaring på autismefeltet, og har blandt andet været:

- idemager og leder af opgangsfællesskabet SORAS

- leder af Langagerskolens ungdomsafdeling (40 elever)

- været udviklingschef, dvs ansvarligt for kvaliteten i den pædagogiske indsats på Hinnerup Kollegiet (nu specialområdet autisme)


-Er nu selvstændig med go between på 7. år

-Viso specialist på børn med autismespektrum forstyrreler

-Uddannet sociolog på Aalborg universitet


Kontakt:

dorthe@husetscheving.dk


Marie Meyland

Kontoruddannet, har tidligere arbejdet ved bestseller, og som fængselsfunktionær. Er nu ejer af pølsevognen i Nørre Snede, samt et cateringfirma ”Meyland mad”.

Marie er indtrådt i bestyrelsen med baggrund i lokalforankring, hvilket hun til fulde har, da hun er et kendt ansigt i byen og desuden sidder med i bestyrelsen for handelstandsforeningen.


Kontakt:

Marie@husetscheving.dk



Allan Barenholdt

Uddannet kleinsmed, og socialpædagog. Har arbejdet med ledelse i de sidste mange år – primært i Silkeborg kommune. Allan har blandt andet været leder for tilbuddet Vesterbo. Pt sidder Allan som leder af en afdeling hvor primærdiagnosen er Autismespektrum forstyrrelser.

Allan er indtrådt i bestyrelsen med baggrund i sit store kendskab til ledelse af døgntilbud.


Kontakt:

Allan@husetscheving.dk


Vi er medlem af:


Vores adresse

Skovbakken 29

8766 Nørre Snede

+45 93884075

kontakt@husetscheving.dk

Vi samarbejder med:

Autoriseret Psykolog

Merete Reimer Jensen

Autismespecialist

Dorthe Hölck